„Išmaniųjų“ langų technologija

2012-07-25

Pietų Korėjos mokslininkai žurnale „ACS Nano" publikavo straipsnį apie naujos kartos technologiją, kuri padėtų konstruoti tobulesnio tipo langus. Tokie langai reaguotų į oro temperatūros pokyčius ir taip taupytų energiją

Portale mokslasplius.lt rašoma, kad naujoji „išmaniųjų" langų sistema pasižymi dar niekur neregėta savybe neįtikėtinai efektyviai vasaros režimą pakeisti žiemos režimu: kepinant saulei pritemti bei įgauti krištolo skaidrumą, kuomet už lango kandžiojasi šaltukas.

Panašaus tipo langai jau egzistuoja, tačiau jie turi daugybę trūkumų, įskaitant didelę kainą, spartų efektyvumo sumažėjimą (greitai praranda savybes pritemti, o kita sekundę tapti skaidriais) ir potencialiai aplinkai kenksmingus gamybos metodus.

Bandydami ištaisyti šiuos trūkumus, mokslininkai iš Pietų Korėjos - Ho Sun Lim ir Jeong Ho Cho su Jooyong Kim iš Soongsil universiteto išsiaiškino, kad naudojant tam tikrą polimerą ir atitinkamą tirpiklį, pavyzdžiui, metanolį, galima nebrangiai ir kur kas paprasčiau pagaminti stabilų, daug mažiau toksišką, tvirtą „išmanųjį" langą. Be to, toks darinys vos per kelias sekundes iš visiškai nepermatomo stiklo tampa skaidriu, kaip rašoma portale technologijos.lt

Tokie langaii ne tik apsaugo pastato vidų nuo perkaitimo, atspindėdami nereikalingą atsitiktinių vasaros saulės spindulių dalį, kartu jie padeda išlaikyti kambario šilumą, absorbuodami saulės šviesą žiemos metu.

Mokslininkai pažymi, kad tokia šviesos, patenkančios į namų vidų, naujausia kontrolės sitema - tai bandymas gerokai sutaupyti šildymui, oro kondicionavimui ar apšvietimui reikalingą energiją. Tokie langų stiklai tinkami tiek stoglangiams, tiek namų langams, tiek konferencijų salių sienoms biuruose.